Capaciteit van een stapelaar: hoeveel gewicht ze tillen en wat die capaciteit beïnvloedt

Een professionele studiofoto van een moderne geel-zwarte elektrische stapelaar, geïsoleerd op een strakke witte achtergrond. Dit model is voorzien van een dubbele mast met groot bereik en een ergonomische stuurarm, ontworpen voor efficiënt palletheffen in magazijnen en winkels.

De capaciteit van een stapelaar is de maximale belasting, in kg, die de heftruck veilig kan tillen op een bepaald zwaartepunt en hoogte onder ideale omstandigheden. Deze handleiding legt uit hoeveel een stapelaar in de praktijk kan dragen, welke factoren die capaciteit verminderen en hoe u de specificaties kunt afstemmen op uw daadwerkelijke pallets, vloeren en gebruikscycli.

walkie-stapelaar

Inzicht in de nominale capaciteit van een Walkie Stacker

Een geconcentreerde medewerker in een blauwe overall en een gele veiligheidshelm manoeuvreert voorzichtig een grijze elektrische stapelaar door een brede, felverlichte gang van een groot distributiemagazijn.

De nominale capaciteit van een stapelaar met contragewicht beantwoordt de vraag "hoeveel kan een stapelaar met contragewicht dragen?" onder ideale, gecontroleerde testomstandigheden, niet in de rommelige realiteit van een magazijn. Je moet zowel de typische capaciteit begrijpen als hoe snel deze afneemt wanneer de omstandigheden veranderen.

Typische capaciteitsbereiken en lastzwaartepunten

Een doorsnee walkie-talkie stapelaar kan zo'n 1,000 tot 2,000 kg tillen, maar alleen bij een bepaald lastzwaartepunt en hefhoogte. Dit is het uitgangspunt om te bepalen of een machine geschikt is voor uw pallets, stellingen en vloeren.

ParameterTypische waarde / bereikWat ervan uitgaatOperationele impact (betekenis in de praktijk)
Nominaal capaciteitsbereik1,000–2,000 kg (ongeveer 2,200–4,400 lb)Standaard pallet, gelijkmatige lading, ideale vloerDefinieert de maximale belasting volgens de catalogus; de werkelijke veilige belasting is bij dagelijks gebruik vaak lager.
Standaard lastcentrum600–610 mm vanaf het vorkvlakDe lading moet gecentreerd zijn binnen het palletoppervlak. volgens capaciteitsdefinitiesWerkt prima voor standaard pallets van 1,000 mm × 1,200 mm; lange of overhangende ladingen maken deze aanname ongeldig en verminderen de capaciteit.
Voorbeeld beoordeling1,500 kg bij een lastzwaartepunt van 610 mmGelijkmatige kubusvormige belasting, gespecificeerde masthoogteVeilig alleen als het werkelijke lastzwaartepunt zich in de buurt van 610 mm bevindt en de hefhoogte binnen de nominale waarden valt.
Effect van een groter lastzwaartepunt1,500 kg bij 610 mm → ≈1,200 kg bij 760 mmDezelfde vrachtwagen, maar met een langere of meer overhangende lading. bijvoorbeeld waardeverminderingLange pallets, omvangrijke apparatuur of ongelijkmatige ladingen kunnen leiden tot een laadcapaciteitsverlies van ongeveer 20-25% van het nominale laadvermogen.
Typisch hefhoogtebereik≈2,500–5,500 mmBinnen het stabiliteitsbereik van de fabrikant gebruikmakend van mastbelastingsgrafiekenHogere stellingen betekenen een grotere vermindering van het draagvermogen op de hoogste niveaus; u kunt niet altijd de volledige nominale belasting tot de maximale hoogte tillen.

Vanuit technisch oogpunt wordt "hoeveel een handmatige palletwagen kan dragen" altijd uitgedrukt als: capaciteit (kg) bij een gegeven lastzwaartepunt (mm) en een gegeven hefhoogte (m). Als je een van deze drie wijzigt, verander je de veilige capaciteit.

  • Beoordeelde capaciteit: Maximale belasting in kg – Alleen geldig bij het aangegeven lastzwaartepunt en op de aangegeven hoogte.
  • Laadcentrum: Horizontale afstand van het vorkvlak tot het zwaartepunt van de last – Regelt het kantelmoment.
  • Nominale hefhoogte: Maximale vorkhefhoogte in mm – Grotere hoogte = hoger zwaartepunt = lagere veilige belasting.
Hoe schat u uw werkelijke lastzwaartepunt in?

Meet de lengte van de pallet (van voor naar achter langs de vorken). Als de lading gelijkmatig verdeeld is, bevindt het lastzwaartepunt zich ongeveer halverwege die lengte vanaf de vork. Een pallet van 1,200 mm geeft bijvoorbeeld een lastzwaartepunt van ongeveer 600 mm. Als de lading uitsteekt of topzwaar is, kan het werkelijke zwaartepunt verder naar buiten verschuiven, waardoor het lastzwaartepunt in feite groter wordt en de veilige capaciteit afneemt.

💡 Opmerking van de veldtechnicus: Bij inspecties op locaties is de snelste manier om onderbemeten stapelaars te herkennen, te letten op lange pallets (langer dan 1,200 mm) of ladingen die voorbij de vorkpunten uitsteken. Zelfs met een nominaal draagvermogen van 2,000 kg zouden deze trucks vaak niet meer dan ongeveer 1,200-1,400 kg op volle hoogte mogen tillen, rekening houdend met het langere lastzwaartepunt en de werkelijke vloerhoogte.

Nominaal vermogen versus bruikbaar vermogen onder reële omstandigheden

Een driekwartaanzicht van een rood-zwarte elektrische stapelaar met steunpoten op een reflecterende witte ondergrond. Deze foto laat duidelijk de robuuste mast, vorken en stabiliserende steunpoten zien, waardoor de machine ideaal is voor het stapelen van grote hoeveelheden.

Het nominale draagvermogen is het laboratoriumgetal op het typeplaatje; het bruikbare draagvermogen is wat u veilig kunt tillen in uw gebouw, op uw verdiepingen, met uw pallets en operators.

Aspect Nominaal vermogen (typeplaatje)Bruikbare capaciteit (in de praktijk)Typische operationele impact
Definitie1,000–2,000 kg bij een gespecificeerd lastzwaartepunt en hoogte. onder ideale testomstandighedenWat je herhaaldelijk kunt tillen en verplaatsen zonder instabiliteit of prestatieproblemen.Het werkelijke bruikbare vermogen ligt doorgaans 10-30% lager dan het nominale vermogen, afhankelijk van de omstandigheden.
BelastingsgeometrieGelijkmatige, compacte ladingOngelijkmatige, verspringende of hoge ladingenBij een te zware of ongelijkmatige belasting moet je het vermogen verder verlagen, vooral bij een hoge hefhoogte.
Vloer en niveausVlakke, gladde, schone vloer; minimale hellingVoegen, kuilen, ruwe plekken; 5% van de hellingen beladen, 8% onbeladen. als typische grenzenDynamische schokken en verminderde wrijving betekenen dat u onder het nominale vermogen moet werken, vooral in de buurt van randen of op hellingen.
HefhoogteGetest op een specifieke hoogte volgens de belastingstabel.Regelmatige stapeling op grote hoogte van 4–5.5 mHet restdraagvermogen bij maximale hoogte kan aanzienlijk lager zijn dan het basisdraagvermogen.
ComponentconditieNieuwe vrachtwagen, perfecte hydrauliek en mast.Slijtage aan kettingen, rollen, hydrauliek en bandenVersleten onderdelen verminderen de effectieve hefkracht en stabiliteit, waardoor de praktische capaciteit afneemt.
Batterij- en thermische toestandVolledig opgeladen accu, koele motorenGedeeltelijk ontladen accu, hete motoren en olie waardoor de waardering wordt verlaagdTegen het einde van een dienst neemt de hefsnelheid af en kan de heftruck moeite hebben of weigeren om zwaardere lasten tot de maximale hoogte te tillen.

In de praktijk beschouwen veel ingenieurs het nominale vermogen als een harde bovengrens en hanteren vervolgens een operationele marge van ongeveer 10-20% daaronder voor normaal gebruik. Fabrikanten hebben al structurele veiligheidsfactoren van circa 15-25% ingebouwd, die volgens de ontwerppraktijk niet overschreden mogen worden tijdens de dagelijkse bedrijfsvoering.

  • Op goede vloeren, korte pallets: De bruikbare capaciteit kan dicht bij de nominale capaciteit liggen (binnen circa 10%). Het beste scenario.
  • Op gemengde vloeren, langere pallets: Verwacht een waardevermindering van 15-30% ten opzichte van de nominale waarde. Komt vaak voor in oudere pakhuizen.
  • Op slechte vloeren of hellingen: Beschouw het typeplaatje slechts als een theoretische limiet. Plan voor een agressieve vermindering van het vermogen en strikte procedures.
Een handige vuistregel voor het bepalen van de juiste maat van een stapelaar.

1) Neem uw zwaarste realistische pallet (kg). 2) Voeg 10-20% toe als operationele veiligheidsmarge. 3) Controleer de capaciteitstabel van de fabrikant voor uw werkelijke lastzwaartepunt (mm) en maximale hefhoogte (m). Als de aangegeven capaciteit daar niet minstens gelijk is aan stap 2, kies dan voor de eerstvolgende grotere heftruck.

💡 Opmerking van de veldtechnicus: Als iemand me vraagt ​​"hoeveel kan een vatenwagen dragen?", negeer ik eerst het typeplaatje en kijk ik naar hun meest onoverzichtelijke pallet, hoogste stelling en meest onoverzichtelijke gangpad. Het veiligste antwoord is het aantal dat de capaciteitstabel aangeeft voor die specifieke combinatie, min 10-20% voor de chaos in de praktijk – nooit het kale getal dat op de wagen staat.

Technische factoren die de werkelijke capaciteit verminderen

Een geconcentreerde mannelijke medewerker, gekleed in een felgele reflecterende jas en veiligheidshelm, bedient zorgvuldig een elektrische stapelaar in een smalle gang van het magazijn, waardoor een efficiënte en veilige materiaalafhandeling wordt gewaarborgd.

Technische factoren zoals het lastzwaartepunt, de hefhoogte, de vloerkwaliteit en de accustatus beïnvloeden de maximale veilige draagkracht van een stapelaar met contragewicht ten opzichte van het nominale draagvermogen. Inzicht in deze factoren is essentieel bij de vraag hoeveel een stapelaar in uw gebouw kan dragen, en niet alleen op basis van de brochure.

Onder ideale testomstandigheden kan een stapelaar een hefvermogen hebben van 1,000–2,000 kg bij een lastzwaartepunt van ongeveer 600–610 mm en een bepaalde hefhoogte. Het werkelijke bruikbare vermogen is echter lager wanneer pallets worden verwisseld, de mast wordt verhoogd, op hellingen wordt gereden of de accu bijna leeg is. Elk onderdeel hieronder legt uit waar dat "ontbrekende" vermogen naartoe gaat en hoe u hiermee rekening kunt houden.

Lastzwaartepunt, palletgrootte en ladinggeometrie

Het lastzwaartepunt, de palletlengte en de vorm van de lading bepalen direct hoeveel een accugestuurde stapelaar kan dragen voordat de stabiliteitslimiet wordt bereikt. Naarmate het lastzwaartepunt verschuift, neemt de capaciteit snel af.

Het nominale draagvermogen wordt bepaald aan de hand van een specifiek lastzwaartepunt, doorgaans rond de 600-610 mm van de vorkpunt tot het zwaartepunt van de lading. In de praktijk zorgen lange pallets, overhangende delen of onevenwichtige ladingen ervoor dat dit zwaartepunt verschuift, waardoor het kantelmoment toeneemt. Daarom kan een stapelaar met een draagvermogen van "1,500 kg" op papier mogelijk niet veilig 1,500 kg aan lange producten tillen.

ParameterTypische waardeEffect op capaciteitOperationele impact
Nominaal belastingscentrum600 – 610 mmDe volledige nominale capaciteit is momenteel beschikbaar.Geschikt voor standaard pallets van 1,200 mm met compacte ladingen.
Verhoogd lastzwaartepunt≈760–762 mmEen draagvermogen van 1,500 kg kan dalen tot ongeveer 1,200 kg (ongeveer 20% verlies). Gedocumenteerd voorbeeldLange pallets of pallets met overhang vereisen een lager laadgewicht.
Ongelijkmatige / topzware belastingHet zwaartepunt verschuift naar voren of omhoog.Vermindert de laterale en longitudinale stabiliteit.Groter risico op omvallen bij het draaien of remmen.
  • Lange pallets of overhangende delen: Verplaats het zwaartepunt voorbij het nominale belastingspunt – Dit vermindert de capaciteit, zelfs als het gewicht onveranderd blijft.
  • Instabiele of "losse" ladingen: Schakelen tijdens het rijden of remmen – Kan het effectieve lastzwaartepunt plotseling naar voren verschuiven.
  • Hoge, smalle schoorstenen: Verhoog het gecombineerde zwaartepunt – Verminder de zijwaartse stabiliteit in bochten.
Hoe schat u uw werkelijke lastzwaartepunt in?

Meet de afstand van de vork tot het geometrische middelpunt van de lading. Bij een pallet van 1,200 mm diep zonder overhang ligt het middelpunt op ongeveer 600 mm. Tel eventuele overhang aan de voorzijde of een ongelijkmatige productverdeling bij deze afstand op. Vergelijk deze werkelijke waarde met de capaciteitstabel, niet alleen met de waarde op het typeplaatje.

💡 Opmerking van de veldtechnicus: Wanneer ik locaties controleer, is de snelste manier om de vermindering van het laadvermogen uit te leggen als volgt: elke extra 100-150 mm van het lastzwaartepunt boven de waarde in de tabel kost je een flink deel van de capaciteit. Als je regelmatig lange pallets vervoert, kies dan een heftruck met een hogere capaciteit dan de berekening suggereert, anders raak je de stabiliteitsmarge al lang kwijt voordat je het "nominale" gewicht bereikt.

Hefhoogte, mastontwerp en stabiliteitsbereik

Een geconcentreerde medewerker in een blauwe overall en een gele veiligheidshelm manoeuvreert voorzichtig een grijze elektrische stapelaar door een brede, felverlichte gang van een groot distributiemagazijn.

De hefhoogte en het type mast bepalen sterk hoeveel een elektrische platformstapelaar bovenop de mast kan tillen in vergelijking met de grond. Hoe hoger je gaat, hoe minder je veilig kunt tillen.

Naarmate de masthoogte toeneemt, stijgt het gecombineerde zwaartepunt van de truck plus de lading, waardoor de stabiliteitsdriehoek kleiner wordt. Fabrikanten houden hier rekening mee door capaciteitstabellen te gebruiken die een lagere toelaatbare belasting bij maximale hefhoogte aangeven, met name bij dubbele en driedubbele masten.

Mast / HoogteTypisch hefbereikCapaciteitsgedragBest voor…
Korte / enkele mast≈1,600–2,500 mm VoorbeeldbereikenBescheiden verlaging van de beoordeling over de gehele beroerteLage stellingen, werkzaamheden aan het laad- en loskade waar vaak de volledige capaciteit benut kan worden.
Standaard duplexmast≈2,500–4,500 mmMerkbare vermindering van het vermogen nabij de maximale hoogte.Standaard magazijnstellingen tot het tweede/derde niveau.
Triplex / hooghefmast≈5,500–6,000 mmSterkste vermogensvermindering op de hoogste hoogte.Zeer hoge stellingen waar restcapaciteit cruciaal is.
  • Nominaal capaciteitspunt: Meestal gedefinieerd op een specifieke hoogte (vaak vlakbij de grond of halverwege de hoogte) – Ga er niet van uit dat deze waarde ook geldt op 5.5 m.
  • Doorbuiging en schommeling: Meer mastsecties betekenen meer buiging en zijwaartse beweging – Fabrikanten verlagen de toelaatbare belasting om de schommelingen binnen veilige grenzen te houden.
  • Restcapaciteit: De veilige belasting bij een bepaalde hoogte en lastzwaartepunt – Dit is het echte antwoord op de vraag "hoeveel kan een walkie-talkie op je bovenste rek dragen?".
Capaciteitstabellen gebruiken in plaats van het typeplaatje.

Raadpleeg altijd de capaciteitstabel: zoek uw hefhoogte op de ene as en uw werkelijke lastzwaartepunt op de andere. Het snijpunt geeft de resterende capaciteit aan. Als het maximale palletgewicht binnen 80-90% van die waarde ligt, bevindt u zich in een veilige planningszone met een redelijke marge.

💡 Opmerking van de veldtechnicus: Veel incidenten die ik onderzocht, betroffen ladingen die "technisch gezien onder het nominale gewicht" vielen, maar tot helemaal bovenin een drievoudige mast werden gehesen. Op maximale hoogte had diezelfde heftruck vaak 20-30% minder restcapaciteit dan op het sticker stond aangegeven, vooral bij niet-standaard pallets.

Vloeromstandigheden, hellingshoeken en dynamische effecten

walkie-stapelaar

De vlakheid van de vloer, wrijvingsweerstand en hellingen kunnen de maximale veilige belasting van een handmatige palletwagen aanzienlijk verminderen , zelfs als het statische gewicht onder het maximale draagvermogen ligt. Dynamische schokken en hellingen versterken de effectieve belasting.

Loopstapelaars zijn ontworpen voor vlakke, harde vloeren met beperkte hellingshoeken. Typische maximale hellingshoeken bedragen ongeveer 5% beladen en 8% onbeladen onder ideale omstandigheden . Echte betonvloeren hebben vaak voegen, oneffenheden en puin die stootbelastingen veroorzaken en de grip van de banden verminderen.

Staat van het productTypische specificatie/situatieCapaciteitseffectOperationele impact
Vlakheid van de vloerDe werkelijke afmetingen van de platen kunnen ±3–5 mm per meter variëren.Veroorzaakt schommelingen en kortstondige overbelastingen.Verminder het gewicht en de snelheid van de lading in de buurt van voegen en hellingen.
Bodemvrijheid≈30 mm met wielen voor kleine ladingen Typische figuurDoor inslagen van puin kunnen hoge ladingen door elkaar geschud worden.Houd de routes schoon; vermijd gaten in de weg en aanlegplaten met openingen.
Kwaliteit (beladen)≈5% aanbevolen maximumDe zwaartekracht draagt ​​bij aan de effectieve belasting en de remkracht.Verminder het laadvermogen op hellingen en houd de vorken laag.
Oppervlaktewrijvingμ ≈0.4–0.6 voor polyurethaan op droog betonEen lage μ (olie, stof, water) vergroot de remweg.Ruim gemorste vloeistoffen onmiddellijk op; beperk zware ladingen op gladde oppervlakken.
  • Remmen en sturen: Plotselinge stops of scherpe bochten met verhoogde lasten genereren zijdelingse en longitudinale krachten – Deze kunnen de statische capaciteit overschrijden, zelfs onder de nominale waarde.
  • Hellingsbanen en aanlegplaten: Voeg verticale en rotatieschokken toe – Plan met lagere gewichten bij het oversteken van overgangen met zware of kwetsbare lasten.
  • Reishoogte: De lasten moeten ongeveer 300-400 mm boven de vloer bewegen. Minimaliseert de hoogte van het zwaartepunt en verbetert de stabiliteit.
Praktische vermindering van de capaciteit bij slechte vloeren

Op vloeren met scheuren, voegen of een hellingshoek hanteren veel veiligheidsmanagers een extra reductie van 10-20% ten opzichte van de capaciteitstabellen. Dat betekent dat als de tabel 1,200 kg aangeeft op uw hoogte en lastzwaartepunt, u de werkzaamheden beperkt tot ongeveer 960-1,080 kg om rekening te houden met dynamische effecten.

💡 Opmerking van de veldtechnicus: Als ik een stapelaar met kleine polyurethaan wielen zie die bijna op volle capaciteit rijdt op een ruwe of hellende ondergrond, ga ik ervan uit dat de werkelijke veiligheidsmarge al is verdwenen. De combinatie van lage bodemvrijheid en stootbelastingen is wat de trucks doet kantelen, niet het statische gewicht dat op de papieren staat.

Batterijen, hydrauliek en thermische vermogensreductie

walkie-stapelaar

Batterijontlading, motorverwarming en de toestand van het hydraulische systeem verminderen in de praktijk de maximale belasting die een vatenwagen kan dragen, doordat de hefkracht en de controle worden beperkt, vooral aan het einde van de dienst. Het typeplaatje gaat ervan uit dat de systemen in goede staat verkeren en op normale temperatuur zijn.

Elektrische stapelaars werken doorgaans met 24V-accu's van ongeveer 180-280 Ah. Naarmate de accu ontlaadt, zorgt de spanningsdaling ervoor dat de motorstroom beperkt wordt, waardoor het heffen vertraagt ​​en soms zelfs het tillen van de nominale lasten tot de maximale hoogte bij zware belasting onmogelijk wordt . Tegelijkertijd warmen de aandrijf- en hefmotoren op, waardoor de thermische beveiliging de stroomtoevoer onderbreekt om de componenten te beschermen.

SubsysteemTypische specificatie/probleemCapaciteitsimpactOperationele impact
Batterijsysteem24 V, ≈180–280 Ah; spanningsdaling tijdens ontladingVermindert het motorkoppel en de liftsnelheid.Tegen het einde van de dienst kan het voorkomen dat de heftruck de zwaardere pallets niet tot de maximale hoogte kan tillen.
thermische limieten van de motorAandrijfvermogen 1.2–2.2 kW, hefvermogen 2.2–3.0 kW, warmteontwikkelingDe thermische beveiliging verlaagt de toelaatbare stroomsterkte.De effectieve capaciteit neemt af tijdens intensief en continu stapelen.
Temperatuur van de hydraulische olieWarme olie wordt minder stroperig; koude olie wordt stroperig.Warm: interne lekkage en drukverlies; koud: drukpiekenVerminderde prestaties in zeer warme of koude omgevingen.
Hydraulisch onderhoudLekkages, laag oliepeil, versleten afdichtingen en kettingen.Kan de nominale druk en stabiele hefkracht niet handhaven.Langzaam en ongelijkmatig tillen en een verlaagde veilige werklimiet.
  • Slecht onderhoud: Versleten pompen, cilinders, kettingen en rollen zorgen voor wrijving en lekkage. De werkelijke veilige capaciteit kan aanzienlijk lager uitvallen dan de oorspronkelijke waarde.
  • Instellingen van de overdrukventiel: Als de instelling te laag is, zal de truck afslaan bij een te lage nominale belasting. Als de instelling te hoog is, bestaat het risico dat componenten onder belasting bezwijken.
  • Batterij zorg: Correct opladen en het vermijden van diepe ontlading – Zorgt ervoor dat de werkelijke hefprestaties gedurende de hele dienst dicht bij de nominale waarde blijven.
Eenvoudige controles ter plaatse om de werkelijke capaciteit te beschermen.

Controleer de hefsnelheid met een bekende testbelasting aan het begin en einde van een dienst. Een merkbare vertraging bij hetzelfde gewicht wijst meestal op problemen met de accu of het hydrauliek, waardoor de veilige capaciteitsmarge al wordt beperkt, zelfs als de heftruck "technisch gezien nog werkt".

💡 Opmerking van de veldtechnicus: Op locaties met een hoge doorvoer ga ik standaard uit van een functionele vermindering van 10-15% aan het einde van de dienst, tenzij de conditie van de accu en het hydraulisch onderhoud aantoonbaar zijn. Als uw pallet met het slechtste resultaat al dicht bij de grafiekwaarde ligt, is die extra, verborgen vermindering de bron van problemen.

De capaciteit van de stapelaar afstemmen op uw toepassing.

walkie-stapelaar

Om de capaciteit van een stapelaar af te stemmen op uw toepassing, definieert u de werkelijke belastingen en gebruikscycli. Vervolgens past u capaciteitstabellen en veiligheidsmarges toe, zodat de maximale belasting van de stapelaar bij dagelijks gebruik veilig onder de limiet blijft.

Het definiëren van werkelijke belastinggevallen en inschakelduurcycli

Het definiëren van echte belastinggevallen en gebruikscycli betekent beschrijven wat je daadwerkelijk tilt, hoe vaak en onder welke omstandigheden, en niet alleen de nominale waarde aflezen.

  • Laadgewichtbereik: Geef het minimum-, gemiddelde en worst-case palletgewicht in kg weer. Dit bepaalt hoeveel een walkie-stapelaar Houd vast aan de realiteit, niet aan de theorie.
  • Belastingsgeometrie: Noteer de lengte, breedte en overhang van de pallet in millimeters. Langere ladingen verschuiven het lastzwaartepunt en verminderen de bruikbare capaciteit.
  • Type belasting: Geef aan of de lading bestaat uit starre, krimpfolie verpakte, gestapelde dozen, vaten of IBC's. Instabiele ladingen vereisen een extra veiligheidsmarge.
  • Hefhoogte: Geef de hoogste ligger of platform van het rek aan in mm – De capaciteit neemt altijd af naarmate de hefhoogte toeneemt.
  • Reisroute: Kaarthellingen, aanlegplaten, drempels en oneffenheden – Hellingen en schokken verminderen de veilige capaciteit.
  • Cyclusfrequentie: Schat het aantal hijsbewegingen per uur en het aantal werkuren per dienst in. Hoge inschakelduur leidt tot oververhitting en vermindering van het batterijvermogen.
  • Milieu: Let op het temperatuurbereik, de aanwezigheid van koude ruimtes, stof of vocht. Zowel koude als warme omstandigheden beïnvloeden de hydrauliek en de accu's.
Hoe je in één dag echte belastinggegevens kunt vastleggen

Kies een drukke dienst, weeg 10-20 representatieve pallets en meet de lengte en eventuele overhang met een meetlint (mm). Fotografeer de slechtste, hoogste en lelijkste ladingen. Deze snelle inventarisatie laat meestal zien dat een paar "probleempallets" bepalend zijn voor de grootte van uw stapelaar.

Definieer op basis hiervan ten minste drie ontwerpbelastingsgevallen:

  • Typisch geval: Bijvoorbeeld: een pallet van 900 kg op een pallet van 1,200 mm, opgetild tot een hoogte van 2,500 mm. Dit vertegenwoordigt 70-80% van het werk.
  • Zware/hoge koffer: Bijvoorbeeld een pallet van 1,300 kg, 1,200 × 1,200 mm, tot aan het bovenste rek op 4,500 mm – Regelt de benodigde capaciteit en het type mast.
  • Misbruikzaak: Bijvoorbeeld licht overhangende, instabiele of beschadigde pallets – Zorgt voor een extra veiligheidsmarge en training.

💡 Opmerking van de veldtechnicus: Wanneer ik locaties controleer, is de "echte" beperkende factor meestal een handvol hoge pallets met gemengde lading die naar het bovenste rek gaan op een licht hellende of oneffen vloer. Als je alleen pallets van gemiddelde grootte op een perfecte vloer dimensioneert, zullen operators de vrachtwagen stilletjes overladen om de productie gaande te houden.

Gebruikmakend van capaciteitstabellen, veiligheidsmarges en inspecties

walkie-stapelaar

Door gebruik te maken van capaciteitstabellen, veiligheidsmarges en inspecties, worden uw laadcases een veilig en praktisch antwoord op de vraag "hoeveel kan een stapelaar dragen" gedurende de levensduur van de heftruck.

Begin met het nominale capaciteitsbereik en de aannames over het lastzwaartepunt. Typische stapelaars hebben een nominaal draagvermogen van ongeveer 1,000–2,000 kg bij een lastzwaartepunt van 600–610 mm en een gespecificeerde hefhoogte onder ideale omstandigheden. Bron voor typische waarden en omstandigheden.

SpecificatiesTypische waardeOperationele impact
Nominaal vermogen (ideaal)1,000–2,000 kg bij een lastzwaartepunt van 600–610 mmMaximaal gewicht bij standaard palletdiepte en gespecificeerde hoogte onder ideale omstandigheden.
Standaard lastcentrum600 – 610 mmUitgaande van een pallet van circa 1,200 mm met de lading in het midden; langere ladingen verminderen de capaciteit.
Voorbeeld van waardevermindering1,500 kg → ~1,200 kg wanneer het lastzwaartepunt groeit tot ~760 mmEen extra lastzwaartepunt van 150 mm kan de bruikbare capaciteit met ongeveer 20% verminderen. Voorbeeld van impact op het lastcentrum
Typische hefhoogtes2,500 – 5,500 mmHogere masten hebben een grotere vermogensafname op maximale hoogte; raadpleeg de tabel bij uw toprek.
Typische cijfersOngeveer 5% geladen, 8% leeg.Op hellingen of oneffen vloeren moet u een lager vermogen gebruiken dan het nominale vermogen om de stabiliteit te behouden. Richtlijnen voor hoogte en verdieping

Doorloop vervolgens de capaciteitstabel van de fabrikant voor elk van uw ontwerpbelastingsgevallen:

  1. Stap 1: Bepaal de juiste masthoogte – Gebruik uw hoogste hefhoogtepunt (mm) om de juiste grafiekrij of -tabel te selecteren.
  2. Stap 2: Bereken het werkelijke lastzwaartepunt – De helft van de palletlengte plus eventuele overhang vormt het werkelijke lastzwaartepunt.
  3. Stap 3: Lees de resterende capaciteit af – Dit is hoeveel de walkie-stapelaar kan op die hoogte en met dat lastzwaartepunt veilig worden gedragen.
  4. Stap 4: Vergelijk met de belasting in het ergste geval – De restcapaciteit moet groter zijn dan de zwaarste ontwerpbelasting, niet slechts groter dan de gebruikelijke.

Vervolgens moet u operationele veiligheidsmarges bovenop de tabelwaarden toepassen. Fabrikanten bouwen al een structurele veiligheidsmarge van ongeveer 15-25% in die u niet hoeft te gebruiken. Bron voor typische veiligheidsfactoren. Voor operationele doeleinden is het raadzaam om een ​​extra marge van 10-20% aan te houden boven de belasting die het ergst kan zijn.

  • Voorbeeld 1: Het zwaarste geval voor een pallet is 1,000 kg op uw bovenste stelling. Selecteer een stapelaar met een restdraagvermogen van ≥1,200 kg op die hoogte en in dat lastzwaartepunt.
  • Voorbeeld 2: Het zwaarste palletgewicht bedraagt ​​1,300 kg bij lange pallets. Streef naar een restcapaciteit van ≥1,500–1,600 kg bij die geometrie.
Wat dit betekent voor de vraag "hoeveel kan een stapelaar bevatten?"

Als er op het typeplaatje 1,500 kg bij 600 mm staat, maar het werkelijke lastzwaartepunt dichter bij 760 mm ligt en u naar een hoog rek tilt, is de bruikbare veilige capaciteit mogelijk slechts ongeveer 1,200 kg. Na het toevoegen van een operationele marge van 10-20%, moet u in die configuratie rekening houden met routinematige ladingen van ongeveer 1,000-1,050 kg, en niet met de opgegeven 1,500 kg.

Zorg er tot slot voor dat uw werkelijke capaciteit door middel van inspecties en onderhoud zo dicht mogelijk bij de berekende waarde blijft. Slecht onderhoud (versleten hydrauliek, te weinig olie, beschadigde kettingen, lege accu's) vermindert het praktische hefvermogen en de stabiliteit, zelfs als het nominale vermogen niet verandert. De impact van onderhoud op de capaciteit.

  • Dagelijkse controles: Operators inspecteren de vorken, mast, wielen, remmen en hydrauliek vóór gebruik. Detecteert schade die de veilige capaciteit ongemerkt vermindert.
  • Geplande service: Technici verrichten onderhoud aan hydrauliek, kettingen, lagers en accu's. Behoudt de liftsnelheid en stabiliteit bij de nominale belasting.
  • Batterij zorg: Zorg dat 24V-accu's in goede conditie en opgeladen blijven – Vermindert spanningsdalingen en thermische vermogensvermindering bij zware belastingcycli.
  • Vloerbewaking: Repareer slechte voegen, gaten in de weg en steile stukken – Behoudt de stabiliteitsmarge die in de capaciteitsgrafiek is aangenomen.

💡 Opmerking van de veldtechnicus: Als u snel een veldcontrole wilt uitvoeren, observeer dan een volledig beladen hijsinstallatie tot de maximale hoogte aan het einde van een dienst. Als de mast aanzienlijk vertraagt, moeite heeft of de truck bij elke cyclus een alarm afgaat, dan zitten uw accu, hydrauliek of gekozen capaciteit te dicht bij de limiet – zelfs als de cijfers er op papier goed uitzien.


Productportfolio-afbeelding van Atomoving met een reeks material handling-apparatuur, waaronder een werkpositioneerder, orderpicker, hoogwerker, palletwagen, hoogheffer en hydraulische vatenstapelaar met draaifunctie. De tekstoverlay luidt 'Moving — Powering Efficient Material Handling Worldwide' met de contactgegevens van het bedrijf.

Tot slot over het selecteren van een veilige stapelcapaciteit.

De capaciteit van een stapelaar is nooit alleen het grote getal op het typeplaatje. De werkelijke veiligheid hangt af van de wisselwerking tussen het lastzwaartepunt, de hefhoogte, de vloercondities en de algehele staat van de apparatuur in uw gebouw. ​​Wanneer u het lastzwaartepunt vergroot, de mast verhoogt, over voegen rijdt of met een lege accu werkt, verkleint u de stabiliteitszone en verliest u bruikbare capaciteit, ook al blijft het typeplaatje hetzelfde.

Engineeringteams moeten beginnen met concrete gegevens over echte pallets, maximale hefhoogtes en daadwerkelijke routes. Vervolgens moeten ze de vrachtwagens dimensioneren aan de hand van capaciteitstabellen voor die exacte laadcentra en -hoogtes, en niet op basis van catalogusgegevens. De operationele afdeling moet routinematige ladingen plannen die minstens 10-20% lager liggen dan de resterende capaciteit volgens de tabellen, om rekening te houden met dynamische effecten, slijtage en thermische vermindering van de laadcapaciteit.

Dagelijkse inspecties, zorgvuldig accubeheer en tijdig hydraulisch en mastonderhoud zorgen ervoor dat de werkelijke capaciteit dicht bij het ontwerp blijft. Vloerreparaties en vrije rijpaden beschermen de krappe stabiliteitsmarges bij hoge hefhoogtes. De veiligste strategie is eenvoudig: koop voldoende capaciteit voor het worstcasescenario en gebruik het apparaat vervolgens conservatief. Op deze manier gebruikt, zal een Atomoving stapelaar zijn nominale werk met stabiele prestaties en een laag incidentrisico gedurende zijn volledige levensduur aankunnen.

Veelgestelde Vragen / FAQ

Wat is het maximale draagvermogen van een stapelaar?

Het maximale hefvermogen van een stapelaar varieert afhankelijk van het model en de fabrikant, maar ligt doorgaans tussen de 1,000 en 2,000 kg. Het exacte hefvermogen kunt u controleren op het typeplaatje van de machine of in de specificaties van de fabrikant. Raadpleeg voor meer informatie de handleiding 'Vorkheftrucktypen'.

Hoe hoog kan een stapelaar materialen tillen?

Walkie stackers zijn ontworpen om materialen tot verschillende hoogtes te tillen, meestal tot 6,100 mm. Hierdoor zijn ze geschikt voor het stapelen van ladingen op hoge stellingen in magazijnen. Raadpleeg deze Stacker Guide voor meer informatie.

Wordt een stapelaar met loopstang als een heftruck beschouwd?

Ja, een stapelaar wordt beschouwd als een type heftruck. Hij valt onder de categorie gemotoriseerde industriële trucks en vereist een juiste certificering voor gebruik. Lees meer over stapelaars in deze veiligheidsgids.

Laat een bericht achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met een *.